» » 5 przyczyn czemu kreatyna może nie działać

5 przyczyn czemu kreatyna może nie działać

Samo branie kreatyny nie gwarantuje, że będzie ona działać. Unikaj tych 5 błędów i uzyskaj jak najwięcej z tego sprawdzonego budowniczego mięśni i siły!

Kreatyna jest jednym z najczęściej używanych suplementów w trakcie treningu kulturystycznego oraz siłowego. Większość badań dotyczących suplementacji kreatyny wykazało znaczny wzrost wielkości i siły mięśni, a także poprawę składu ciała. Jednak mimo rosnącej popularności kreatyny, wielu ludzie pozostaje sceptycznych wobec jej korzyści.

Możesz być jednym z niewielu pechowców, który "nie reaguje" na kreatynę. Czyli jesteś osobą, która obecnie stosuje suplementy z kreatyną, ale nie doświadcza widocznej poprawy siły, masy mięśniowej, czy wydajności.

Ale zanim dojdziesz do wniosku, że kreatyna nie działa lub nie działa na ciebie, zastanów się, czy używasz ją prawidłowo. W wielu przypadkach istnieje pewien stopień "błędu użytkownika".

Czy jesteś winny popełnienia tych błędów przy suplementacji kreatyną?

1) Oczekujesz, że przedtreningówka pokryje zapotrzebowanie na kreatynę.

Z powodu wszystkich pozytywnych badań wspierających stosowanie kreatyny, jest ona obecnie dodawana do innych produktów, takich jak pre workout. Ale jeśli polegasz na nich, aby dostarczyć dzienną dawkę kreatyny, to prawdopodobnie nie będzie wystarczające. Chociaż większość przedtreningówek zawiera kreatynę, wiele (jeśli nie wszystkie) oferuje zbyt mała dawkę tego składnika. Przyjmując zaledwie 1-2 gramów kreatyny w przedtreningówce jest prawie niemożliwym, aby zauważyć korzyści - sugerowana dawka wynosi 5 gramów. Jeśli nie bierzesz przedtreningówki codziennie, to jeszcze bardziej narażasz się na minięcie się z zyskami.

Najprostsze rozwiązanie: kup puszkę kreatyny. Jest tania, a ponieważ jest bezsmakowa, możesz dodać ją do jakiegokolwiek napoju. Aby w pełni korzystać z zalet jakie kreatyna ma do zaoferowania, trzeba nasycić swoje komórki.

2) Trzymaj się jednej formy kreatyny w tym samym czasie.

Korzyści kreatyny są dobrze znane, ale która forma jest lepsza? Powinieneś zapłacić nieco więcej za azotan kreatyny lub HCL, które często obiecują hasła "bez wzdęć, bez ładowania" ? Czy wypróbowany i prawdziwy monohydrat kreatyny przyniesie ci efekty, których oczekujesz?

Moja porada jest prosta: albo jedno albo drugie. Tylko nie próbuj po trochę obu w tym samym czasie! Bardzo łatwo wpaść w pułapkę, gdzie używasz nie w pełni optymalnych dawek i omijasz korzyści.

Osobiście nadal polecam monohydrat kreatyny i nie spodziewam się, abym zmienił swoje zdanie. Setki badań naukowych wykazuje pozytywny wpływ kreatyny na zwiększenie masy mięśniowej, siły i mocy. Wszystkie zostały wykonane przy użyciu monohydratu kreatyny, a protokół dawkowania nie może być prostszy.

Czy można odnieść sukces stosując inne rodzaje kreatyny? Pewnie. Ale upewnij się, żeby stosować ją konsekwentnie, w odpowiednich dawkach i przez wystarczająco długi okres, aby dać jej szansę!

3) Cykliczne stosowanie.

Większość z nas spożywa białko w proszku bo albo: A) nie dostarcza wystarczającej ilości białka w ciągu dnia z pożywienia albo B) uważa suplementy proteinowe za wygodniejszą (czasem tańszą) formę osiągnięcia dziennego zapotrzebowania.

Z kreatyną nie jest inaczej. Organizm jest w stanie sam wyprodukować kreatynę, ale również wydala około 2 gramów dziennie. Oczywiście można polegać na żywności, aby osiągnąć swoje spożycie kreatyny, ale trzeba by spożywać 1-1,5 kg surowego mięsa lub ryb, aby uzyskać taką samą ilość kreatyny jak z łyżeczki kreatyny. Suplementacja jest znacznie tańsza i łatwiejsza.

W przypadku pominięcia dawki tu czy tam, nie przejmuj się. Ale wydłużona przerwa od kreatyny może spowodować, że zmniejszą się zapasy kreatyny, a wydajność na siłowni prawdopodobnie ucierpi.

4) Wykonujesz niewłaściwy rodzaj treningu. 

Kreatyna jest znana ze swojej zdolności do poprawy działania siły i prędkości. Jeśli Twój trening jest bardziej skupiony wokół pracy wytrzymałościowej lub cardio w stałym tempie, możesz nie zauważyć żadnych korzyści.

5) Oczekujesz, że kreatyna wszystko załatwi za ciebie.

Suplementacja kreatyną przy siedzeniu na tyłku cały dzień nie zwiększy magicznie twojej siły i rozmiaru. Tak samo okazjonalne dawki nie pomogą ci poprawić twoich rekordów. 

Większość ludzi oczekuje natychmiastowych i znacznych efektów zaczynając suplementację kreatyną. W rzeczywistości zajmuje trochę czasu, aby w pełni wypełnić magazyny kreatyny w komórkach mięśniowych. Nawet po tym nie poczujesz nagle się jakbyś miał krzyczeć: "O kurczę, jestem na kreatynie!". Zobaczysz za to stopniowe zwiększanie swojej zdolności do pracy, co oznacza kilka dodatkowych powtórzeń, kilka dodatkowych serii, a ostatecznie większą całkowitą objętość treningową. Wszystko to w czasie przyczynia się do poprawy składu ciała, siły i wydajności.

 
Przejdź do strony głównej