» » Jak zachować masę mięśniową przy braku treningu.

Jak zachować masę mięśniową przy braku treningu.Czasami ludzie mają do czynienia z niemożnością chodzenia na siłownię i przeprowadzania treningu przez dłuższy czas (sesja egzaminacyjna, podróż służbowa, przedłużony urlop czy choroba). Pomijanie treningu przez tydzień lub dwa w zasadzie będzie korzystne dla mięśni i układu nerwowego. Będą one miały czas na pełną regenerację. Jeśli nie jesteś w stanie trenować przez miesiąc lub dwa, sytuacja wygląda mniej obiecująco. Mięśnie, które zbudowałeś dzięki regularnym ćwiczeniom, zostaną zredukowane ze względu na brak stymulacji.

Organizm nie potrzebuje dłużej "usług" sporych mięśni. Im większy jesteś, tym większe szanse, że stracisz więcej swojej cennej masy mięśniowej. Ponadto im trudniej jest o wzrost mięśni, tym łatwiej (szybciej) są redukowane przez wpływ czynników przyczyniających się do tego (zwłaszcza długotrwały brak treningu siłowego).

Jak więc zachować ciężko zarobione mięśnie? Jednym ze sposobów rozwiązania tego problemu (lub częściowego rozwiązania) może być spożywanie witaminy E. Amerykańscy naukowcy w wyniku badań stwierdzili, że witamina E wzmacnia błony komórek mięśniowych i zapobiega zanikowi mięśni. Stwierdzono również, że witamina E wspiera fosfolipidy, które są jednymi z głównych składników samej membrany.

Witamina E jest potrzebna nie tylko w przypadku absencji treningowej, ale także w trakcie intensywnego okresu treningowego.  Tak więc, niedobór witaminy E zmniejsza ilość miozyny, glikogenu, potasu, magnezu, fosforu i kreatyny w mięśniach. W takich okolicznościach, sportowiec doznaje hipotonii i osłabienia mięśni.

Aby zapobiec utracie mięśni podczas absencji trenngowej, dzienna dawka witaminy E powinna być spożywana w ilości 50-100 mg. Zalecenie to jest istotne nie tylko w przypadku długotrwałego braku aktywności fizycznej, ale również w przypadkach przewidzianych okresów odpoczynku.

Przejdź do strony głównej