» » Mity na temat kreatyny

Mity na temat kreatyny

Poznaj prawdę na temat mitów dotyczących jednego z najbardziej popularnych suplementów na świecie wspomagających budowę masy mięśniowej - kreatyny. Dowiedz się, co działa, a co nie.

MIT: im więcej kreatyny, tym lepiej

PRAWDA: widziałeś ludzi wypijających duszkiem 10 - 20 gramów kreatyny? Czy warto? Według naukowców z St. Francis Xavier University w Nowej Szkocji, przy 0,1 grama na kilogram masy ciała, sportowcy płci męskiej wydalają 46% przyjmowanej kreatyny w ciągu 24 godzin. Dla ważącego 100 kg mężczyzny oznacza to, że spożywając 10 gramów kreatyn - 46%(tj, 4,6 gramów) jest marnowane. W innym badaniu przeprowadzonym w Human Performance Laboratory at Ball State University, naukowcy potwierdzili, że niższe dawki kreatyny  (5g / dzień) są skuteczne, a wyniki można również osiągnąć bez etapu ładowania.

MIT: faza ładowania kreatyny jest obowiązkowa

PRAWDA: ponownie, badanie wykazuje, że  mniejsze ilości kreatyny są wystarczające, by dać rezultaty. Badanie wskazane powyżej stwierdzają również, że ładowanie kreatyną może być niczym więcej jak stratą. Czy powinieneś ładować? W większości przypadków, nie. Jeśli jesteś elitarnym sportowcem, zawodowym kulturystą czy trójboistą, może warto rozważyć ładowanie, tak na wszelki wypadek. Dla reszty z nas 5 gramów jest wszystkim, czego potrzebujemy.

MIT: kreatyna szkodzi na nerki i wątrobę

PRAWDA: jeśli nie masz już występujących problemów z wątrobą i nerkami, to stosowanie kreatyny nie powinno im zaszkodzić. Większość szumu było wynikiem niepotwierdzonych raportów. W jednym z badań, które śledziło zdrowych sportowców przez okres pięciu lat, piłkarzy przyjmujących do 15,75 gramów kreatyny dziennie, nie wykazano negatywnego wpływu na na nerki lub wątrobę. W innym badaniu przeprowadzonym przez Dr Kerry Kuehl  w  Oregon Health Sciences University w Portland i przedstawionym na corocznym spotkaniu American College of Sports Medicine, przebadano funkcje nerek 36 zdrowych sportowców obu płci, którzy spożywali 10 gramów kreatyny dziennie. Po 12 tygodniach Dr Kuehl potwierdził, że kreatyna nie spowodowała niekorzystnego wpływu na czynności nerek.

MIT: kreatyna powoduje nadmierne zatrzymanie wody

PRAWDA: więcej bzdur. Niedawne, przeprowadzone metodą podwójnie ślepej próby badania wykazały, że po trzech miesiącach stosowania kreatyny badani nie wykazali znacznego wzrostu zawartości wody w organizmie. W rzeczywistości, grupa "kreatyny"  wykazała większy przyrost ogólnej masy ciała i masy beztłuszczowej. 

Niektóre gorszej jakości kreatyny mogą rzeczywiście promować przyrost wody, która powoduje miękki, spuchnięty wygląd. Jednakże może to wynikać z kilku przyczyn. Jedną z nich nie jest sama kreatyna, a nadmiar sodu. Gdy jest tanio wytwarzana, to w gotowym produkcie pozostaje jej nadmiar.


MIT: kreatyna powoduje skurcze

PRAWDA: pomysł, że stosowanei kreatyny powoduje skurcze nie jest potwierdzony żadnymi klinicznymi dowodami. Przeciwnie, badania kliniczne wykazały, że kreatyna nie powoduje skurczów. W jednym z badań naukowcy zbadali 16 mężczyzn podając im kreatynę lub placebo. W szczególnych warunkach odwodnienia, występowanie skurczów i naprężenie odnotowano w obu grupach, ale nic, co mogłoby sugerować większą częstotliwość występowania związanego z suplementacji kreatyną.

MIT: kreatyna powinna być spożywana z sokiem winogronowym

PRAWDA: koncepcja zażywania kreatyny z cukrem, takim jak sok winogronowy jest logiczna. Ale sztuczką nie jest sok winogronowy. Chodzi tu o funkcję insuliny w organizmie. Aby polepszyć przyswajalność kreatyny uwalnianie insuliny powinno być zwiększone. insulina działa jaklo pompa kreatyny, wpychając ją do mięśni. Jeśli zamierzasz trzymać się soku, upewnij się, że masz co najmniej 100 g soku na każde 5 g kreatyny. W zależności od twojego poziomu i celów ładowanie sokiem może nie być odpowiednie. Nowsze badania wskazują, że można brać kreatynę z białkiem i osiągnąć te same rezultaty. 

MIT: kreatyna działa lepiej w płynnej postaci

PRAWDA:  w rzeczywistości,, w postaci płynnej, możesz nawet nie dostać kreatyny, ale kreatyninę - uboczny produkt rozpadu kreatyny. Kreatyna w postaci proszku jest bardzo stabilna. Kiedy przez długi czas jest wystawiona na działanie kwaśnego środowiska lub wilgoci, kreatyna zacznie się rozkładać na bezwartościową kreatyninę. Kwasy cytrynowy i fosforowy znajdujące się w wielu ciekłych kreatynach są wykorzystywane w celu zachowania okresu przydatności tych produktów, a faktycznie pomagają rozbić kreatynę. Więc zasadą jest, że jeśli masz zamiar zrobić shake'a z kreatyną, wypij go do końca dnia. 

MIT: wszystkie kreatyny są takie same
 
PRAWDA:  tak jak istnieje różnica pomiędzy butelką szampana za 100$ a 15$, tak samo istnieje różnica między kreatyną wysokiej jakości a gorszej. Tradycyjnie, chińska kreatyna jest produktem gorszej jakości, z większa ilością zanieczyszczeń, takich jak kreatynina, sód, dicyjanodiamidem i dihydrotriazine.

MIT: możesz dostarczyć wystarczająco kreatyny z pożywieniem

PRAWDA: Przeciętny człowiek dostaje tylko około 1 g kreatyny dziennie ze swojej diety. Podczas gotowania posiłków niszczysz również dobrą część kreatyny znajdującą się w żywności, takiej jak wołowina, dorsz, łosoś, śledzie.

MIT: kreatyna jest idealna dla wszystkich sportowców

PRAWDA: niektórzy sportowcy odniosą wiele korzyści, inni niewiele. Sportowcy, którzy wymagają nagłych, wysokich, intensywnych wybuchów mocy i siły są idealnymi kandydatami do suplementacji kreatyną. Mogą to być ciężarowcy, kulturyści, piłkarze, sprinterzy, baseballiści, koszykarze itp. 
Przejdź do strony głównej