» » Prawda o suplementach i nowotworze jąder.

Prawda o suplementach i nowotworze jąder.

Marne badanie i niektóre wprowadzające w błąd raporty próbowały namalować dość przerażający obraz suplementów. Ignoruj szum medialny i przyswajaj tylko prawdziwe fakty poparte badaniami.

W razie jakbyś to przeoczył, kilka mainstreamowych publikacji przedstawiło ostatnie badania, które rzekomo połączyły używanie suplementów przez mężczyzn z wyższym ryzykiem zachorowania na raka jąder. To mógłby być naprawdę ogromny news gdyby nie fakt, że wyniki badań i metodologia były tak stereotypowe i szablonowe.

Dotarcie do prawdy często wymaga uważnej, dokładnej analizy samego badania zamiast wniosków, które prasa z nich wyciąga, Także zwróćmy uwagę na badanie i fakty, które powinieneś znać. Prawda nie jest tak rewelacyjna jak pewne "siejące" strach raporty sugerują, ale uważam, że masz prawo do analizy, która niekoniecznie wymaga czarnego charakteru - w tym przypadku, suplementów diety.
alt
STUDIOWANIE BADANIA
Te badanie zostało przeprowadzone w Szkoe Medycyny Yale w Connecticut. Naukowcy przeprowadzili wywiady z ponad 350 mężczyznami w wieku 18 - 55 lat ze zdiagnozowanym rakiem jąder w latach 2006 - 2010, wraz z grupą kontrolną liczącą ponad 500 osób (mężczyźni bez raka jąder). Uczestnicy zostali poddani ankiecie na temat używania suplementów diety - lub jak określone w badaniu, "suplementów budujących mięśnie", w tym białka w proszku, kreatyny i androstendionu. Włączenie androstendionu - nielegalnego prohormonu anabolicznego lub prekursora testosteronu - powinno natychmiast wywołać pewne wątpliwości co do tego badania.

Badanych zapytano jak wiele z 30 różnych "suplementów budujących mięśnie" używali, ile mieli lat, gdy zaczęli je stosować i jak długo je stosowali.(Będę nadal umieszczał w cudzysłowie "suplementy budujące mięśnie" ponieważ jest to mylące, niejasne określenie stosowane przez naukowców - nie przeze mnie). Za pomocą tych danych dokonano analizy w celu ustalenia, czy jest związek między stosowaniem suplementów a nowotworem jąder.

W wydaniu British Journal of Cancer z 2015 roku naukowcy donieśli, że w rzeczywistości wystąpił związek między używaniem "suplementów budujących mięśnie" a rozwojem raka jąder. Mówiąc dokładniej, odkryli wyższe ryzyko raka jąder u mężczyzn, którzy zgłosili użycie więcej niż jednego rodzaju suplementu, u tych, którzy zaczęli suplementację przed 25 rokiem życia i u tych, którzy używali suplementów przez 3 lata lub dłużej.

PRAWDZIWA HISTORIA

Wiele środków masowego przekazu przychyliło się ku wnioskowi, że badanie to było ostateczne i "suplementy budujące mięśnie" spowodowały raka jąder. Ale prawda jest taka, że to badanie udzieliło tyle odpowiedzi, co nic.

Mimo, że użyte dane statystyczne sugerowały, że "suplementy budujące mięśnie" mają związek z większym wystąpieniem raka jąder, to po prostu nie ma związku przyczynowo - skutkowego, który mógłby tu wystąpić. Wyobraź sobie przeprowadzenie tego samego badania i zastąpienie suplementów jakimkolwiek powszechnym produktem spożywczym. Statystycznie rzecz biorąc można znaleźć związek pomiędzy prawie każdym czynnikiem a każdą chorobą, a zwłaszcza, jeśli będziesz wertować statystyki aż znajdziesz taki związek. Korelacja nie oznacza, że istnieje przyczyna i skutek.

Innym potencjalnym problemem tego badania jest fakt, że użyto kwestionariusza opartego na wspomnieniach badanych z ich wcześniejszego stosowania suplementów. Jest dobrze udokumentowane, że większość ludzi nie może sobie przypomnieć, co dokładnie spożywali tydzień temu, nie mówiąc już o kilku latach wstecz.

Jednym z największych mankamentów tego badania jest jednak fakt, że  nikt tak na prawdę nie wie, jakiego rodzaju suplementów badani używali. Androstendion został wpisany na listę 30 różnych rodzajów "suplementów budujących mięśnie" obok kreatyny i białka w proszku. Prohormon androstendion nie jest suplementem - to w istocie środek anaboliczny.

Porównanie androstendionu z białkiem w proszku i kreatyną, a następnie wrzucenie wszystkiego do jednego worka jest co najmniej śmieszne. Dodatkowo, nigdy nie wiadomo, czy suplementy używane przez badanych były naszprycowane sterydami anabolicznymi lub innymi wątpliwymi składnikami, których nie wymienione na etykietach produktów. W rzeczywistości, naukowcy uznali to za bardzo możliwe w pracy badawczej.

Traktuj sensacje wynikłe z tego błachego badania z przymrużeniem oka. Gdy ktoś spróbuje ciebie poinformować, że suplementy wywołują raka jąder, możesz wyprowadzić go z błędu ukazując prawdziwe wady tego badania. 
Przejdź do strony głównej